I Tyskland har private equity haft ett rykte om sig att vara skrupelfria risktagare. Nu har dock intresset bland småsparare ökat – och nya produkter lanseras för att möta behovet.
Utskällda private equity har blivit en småspararfavorit


Mest läst i kategorin
Private equity-fonder riktade till småsparare är ett nytt fenomen som snabbt har fått blickarna på sig.
Nu väljer tyska banker och nätmäklare intensifierar satsningen.
Alltifrån storbanken Deutsche Bank till fintechbolaget Trade Republic försöker kapitalisera på ett växande intresse för alternativa investeringar och på behovet hos private equity-branschen att hitta nya finansieringskällor, skriver Financial Times.
Har stora tillgångar
Bakgrunden är att institutionella investerare i allt större utsträckning håller igen på nya åtaganden tills tidigare investeringar har frigjort kapital.
Samtidigt sitter tyska hushåll på enorma tillgångar – omkring 9 000 miljarder euro enligt Bundesbank – varav en stor del ligger i kontanter eller lågavkastande sparkonton.

Det gör den tyska marknaden till en attraktiv målgrupp för banker och kapitalförvaltare som vill bredda basen av investerare.
Deutsche Bank lanserade nyligen ett samarbete med schweiziska Partners Group där minsta investering ligger på 10 000 euro, men kräver att kunden har minst 200 000 euro i tillgångar hos banken.
Senaste nytt
Private equity har haft dåligt rykte
Trade Republic har valt en helt annan modell och erbjuder sedan september investeringar i samarbete med EQT och amerikanska Apollo, där insatsen kan börja på så lite som en euro.
Även BlackRock har tagit plats på marknaden genom partnerskap med Unicredit och Scalable Capital, med samma miniminivå som Deutsche Bank.
Intresset för private equity bland tyska småsparare har historiskt varit svagt, delvis på grund av negativ politisk retorik och dåliga erfarenheter från fastighetsfonder under finanskrisen 2008, skriver Cryptopolitan.
Fler tyskar sparar
Men förändrade regler inom EU, som underlättar för så kallade semi-likvida Eltif-fonder, har öppnat för nya produkter som kombinerar långsiktig exponering mot onoterade bolag med viss flexibilitet.
”Jämfört med för 10 eller 20 år sedan har åsikterna bland tyskarna förändrats rejält. Branschen har inte samma negativa konnotationer hos allmänheten längre”, säger Steffen Meister, ordförande på Partners
Group, till FT.
Utvecklingen stöds även av att fler tyskar har börjat investera på kapitalmarknaden. Antalet värdepapperskonton har ökat kraftigt det senaste decenniet, drivet av digitala plattformar.
Kan stå inför ett genombrott
Än så länge är flödena till private equity-fonder små i jämförelse med exempelvis börshandlade fonder, men flera bedömare menar att segmentet står inför ett genombrott.
Banker och förvaltare ser möjligheten att göra private equity till en etablerad del av privatspararnas portföljer – men varnar samtidigt för orealistiska förväntningar på avkastning och likviditet.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.








