12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

USA fryser 30 miljarder dollar av Libyens tillgångar

Realtid.se
Uppdaterad: 01 mars 2011Publicerad: 01 mars 2011

Den är den största summan som någonsin har blockeras.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

Enligt CNN, som refererar till en tjänsteman hos den amerikanska Centralbanken, är det den största summan som någonsin har blockeras i samband med ett amerikanskt sanktionsprogram.

Och blockering av Libyens tillgångar är också det senaste draget hos internationella aktörer för att försöka få bukt med Libyens ledare Moammar Gaddafi. Detta efter diktatorn slagit ned med full kraft mot oppositionen förra veckan.

Förra veckan valde exempelvis den schweiziska regeringen att frysa alla Gaddafis tillgångar. Under helgen har både Storbritannien och EU deklarerat att man valt att frysa vissa tillgångar och även annonserat att man inför sanktioner mot just Libyen. Och nu ansluter sig alltså även USA till skaran.

David Cohen, som är verksam inom området Terrorism och Finansiell Underrättelseverksamhet hos den amerikanska Centralbanken, vägrade att kommentera hur mycket som tillhör Gaddafi eller hans familj alternativt hur mycket som hör till Libyens största statliga investeringsfond – Libyan Investment Authority.

I samband med ett pressmöte menade David Cohen att det heller inte finns några bevis för att Gadaffi eller andra medlemmar av regeringen har försökt att tömma dessa konton.

Samtidigt sägs Libyen ha tiotals miljarder dollar deponerade och investerade i länder över hela världen. Pengar som framförallt kan slussas fram och tillbaka via landets statliga investeringsfond.

I januari berättade även tjänstemän i Libyen för amerikanska tjänstemän att landet har cirka 32 miljard dollar i tillgångar hos amerikanska banker, vilket kom fram via Wikileaks.

Vid samma tidpunkt informerade även tjänstemän från Libyen att amerikanska banker hanterade cirka 300-500 miljoner dollar vardera från just Libyen.

ANNONS

Michael Maduell vid Sovereign Wealth Fund Institute menade att en majoritet av Libyens tillgångar är placerade utanför USA, framförallt i europeiska och afrikanska företag, enligt CNN.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS