15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

USA befarar ett gasledningskrig

administrator
administrator
Uppdaterad: 28 feb. 2008Publicerad: 28 feb. 2008

Ett offentligt uttalande från USA i dag varnar för att Gazproms gaspipeline South Stream kan skada EU:s planer på att minska beroendet av rysk gas.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Hagströmer försvarar miljardärer: "Ska inte ge allmosor"

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026

En av fördelarna med EU:s planerade pipeline Nabucco sägs vara att minska beroendet av rysk gas.

Gazproms gaspipeline-projekt South Stream kan komma att skada EU:s planer på att bygga Nabucco. Det säger en högt uppsatt respresentant för USA i en ungersk tidningsartikel dag.

Dan Brown är Assistant secretary of state for European affairs och yppar kritiken i en artikel som publiceras i ungerska dagstidningen Nepszabadsag i dag. Där säger Brown att South Stream skapats för att krossa konkurrensen.

Till Nepszabadsag säger Dan Brown: ”USA:s synvinkel är att vi inte vill ha ett ´gas-pipeline-krig´ (i Europa).”

Enligt Brown kan endast Nabucco främja de villkor som krävs för konkurrens. Han säger också att Nabucco behövs för att skydda Ungern och andra EU-stater mot splittring i tillgången. Energisektorns genomsynlighet främjas också av Nabucco, enligt USA:s talesman.

Tidigare i veckan meddelade Ungern – som har avtal med Nabucco – att landet skulle ingå avtal även med dess rival. Nämligen Gazproms storsatsning South Stream. Denna skulle då bli den andra pipeline som förser Ungern med rysk gas.

Orsaken är enligt den ungerska regeringen att South Stream behövs för att tillgodose en kommande, ökad efterfrågan på energi i Ungern och Europa. Det skriver Reuters.

South Stream är ett projekt i tio-miljarder-euro-klassen, eller 94,5 miljarder kronor. Den ungerske premiärministern Ferenc Gyurcsany ska förmodligen skriva på avtalet med South Stream i Moskva i dag.

ANNONS

Att Ungern balanserar sina diplomatiska och affärsmässiga relationer mellan USA och Ryssland blir nu allt tydligare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS