31 jan. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Upplopp vid Karachibörsen

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 mars 2005Publicerad: 24 mars 2005

Hundratals uppretade pakistanska aktiesplacerare ställde till med upplopp på börsen i Karachi på onsdagen. Det som framkallade kravallerna var att kurserna rasade efter förra veckans kursrekord.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Polis fick kallas in för att stoppa oroligheterna. Omkring 400 småsparare, som hindrats från att sälja fallande aktier, kastade sten, slog sönder bilar och krossade kontorsfönster vid börshuset.

– Vi har arresterat fem personer och situationen är nu under kontroll, sade en polischef till AFP.

Oroligheterna bröt ut sedan KSE-100-index fortsatt att falla för sjätte handelsdagen i rad, från det kursrekord som sattes den 15 mars.

För att förhindra att marknaden hamnar i fritt fall stoppade börsledningen handeln i ett antal tungt vägande aktier när de föll med mer än 5 procent. Flera andra börser i världen har liknande regler för att förhindra börskrascher.

Kursfallet fortsatte på torsdagen. Under den tidiga handeln föll KSE-index med över 4 procent. Innan Karachibörsen började falla i slutet av förra veckan hade den stigit under tre månader. KSE-index hade då gått upp med nästan 70 procent sedan årsskiftet.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS