14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Uppåt på börsen

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 jan. 2008Publicerad: 14 jan. 2008

Stockholmsbörsen inledde veckan med en efterlängtad uppgång. Hennes & Mauritz, Sandvik och Ericsson ledde uppgången.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger ner konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026
Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026

Efter den usla starten på börsåret, den sämsta starten sedan 1980, var uppgången på måndagen efterlängtad. Även i omvärlden steg kurserna, bland annat med stöd av en oväntat stark rapport från den amerikanska IT-jätten IBM.

Vid stängning hade OMXS-index stigit med 1,8 procent till 326,1. Aktier för 21,6 miljarder kronor bytte ägare.

Klädjätten Hennes & Mauritz, som har tagit mycket stryk de senaste veckorna, ledde uppgången. H & M-aktien steg med 3,0 procent till 340:50 kronor. Men aktien har haft en bedrövlig inledning på året och är ned 13,5 procent sedan årsskiftet.

Ericssonaktien steg med 3,1 procent till 15:16 kronor, den högsta kursen i år. Aktien har den senaste veckan stigit med 9 procent och ligger på plus minus noll sedan årsskiftet medan börsen har gått ned med drygt 7 procent.

Inom verkstadssektorn steg Sandvik med 5,8 procent till 96:50 kronor medan Atlas Copco var upp med 4,1 procent till 89:50 kronor. SKF gick upp med 5,8 procent till 105 kronor.

Bra gick också gruv- och smältverkskoncernen Boliden som klättrade med 3,7 procent till 69:75 kronor.

Inom banksektorn steg Swedbank med 5,0 procent till 178:50 kronor och SEB med 3,0 procent till 156:50 kronor. Men Handelsbanken backade med 0,5 procent till 197 kronor.

Läkemedelsbjässen Astra Zeneca föll med 1,2 procent till 286 kronor och tobaksföretaget Swedish Match tappade 2,0 procent till 150 kronor.

ANNONS

Försvarsindustrikoncernen Saab steg med 3,4 procent till 129:25 kronor. Investmentbanken Goldman Sachs har höjt sin rekommendation för Saabaktien från neutral till köp.

Flygbolaget SAS hamnade ganska högt upp på vinnarlistan, aktien klättrade med 6,4 procent till 66:50 kronor.

Schweiziska Maus Frères fullföljer sitt kontantbud på modeföretaget Gant. Budet, som löpte ut i fredags, kommer inte att förlängas. Maus Frères har erbjudit Gants aktieägare 310 kronor per aktie. På måndagen steg aktien med 2,3 procent till 311 kronor, alltså 1 krona över budnivån.

Londonbörsens FTSE 100-index steg med 0,2 procent till 6 215,7 och Parisbörsens CAC 40-index var upp med 0,6 procent till 5 403,5. I Frankfurt steg DAX-index med 0,3 procent till 7 740,4.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS