19 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Traction minskar i BE Group

Sara Johansson

Äger 17,2 procent av kapital och röster.

Traction flaggar för en försäljning av 3.500.000 aktier i BE Group den 21 maj.

Tractions ägande i BE Group uppgår därmed till 12.881.901 aktier motsvarande 17,2 procent av kapitalet och rösterna.

Vid årsskiftet ägde Traction 21,7 procent av kapitalet och rösterna i BE Group. I årsrapporten framgår det dock att ”BE Group har haft ett kämpigt år med allmänt svaga marknadsförutsättningar.”

Under året genomfördes ett omfattande åtgärdsprogram för att skapa förutsättningar för lönsamhet på lägre affärsvolymer. Traction var dessutom med och garanterade en emission under första kvartalet 2014 och tecknade för sin andel (35 miljoner kronor) medan garantin inte behövde tas i anspråk.

Under första kvartalet 2014 bidrog BE Group med en värdeförändring om 16 miljoner kronor, enligt första delårsrapporten.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben