12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Telias försvunna mejl återfunna hos konkurrent

Realtid.se
Uppdaterad: 01 apr. 2008Publicerad: 01 apr. 2008

Bahnhofs vd Jon Karlung sitter på en trumf i bredbandskriget. Bahnhof börstoppas i dag på grund av de sensationella uppgifterna.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

Telias serverhaveri i januari tar nu en dramatisk vändning. Bredbandsoperatören Bahnhofs vd Jon Karlung har tillgång till de 1,8 miljoner försvunna mejlen som återfunnits i en av Bahnhofs servrar.

Det var i början av januari Telia Sonera åkte på ett av sina värsta publika haverier. Sammanlagt 1,8 miljoner mejl försvann. 300.000 bredbandskunder drabbades.

– Det här är det allvarligaste problemet vi någonsin haft, sa Telias presschef Ola Kallemur.

Som plåster på såren fick de drabbade kunderna presentkort på 200 kronor att användas i Telias butiker.

Men när Realtid.se följer upp och frågar Kallemur hur kunderna tagit det, är svaret kort men koncist.

–Vi är förvånade, men i dagsläget är det endast 180 personer som utnyttjat erbjudandet. Däremot vill han inte säga något om i vilken grad drabbade kunder lämnat Telia.

I övrigt har Telia gjort allt för att tysta ner mejlskandalen.

Först i förra veckan stod det klart för Telias tekniska ledning att den lilla bredbandsoperatören Bahnhof fått tillgång till alla mejlen.

ANNONS

En tidigare medarbetare på Bahnhof berättar för Realtid.se hur Bahnhof fick tillgång till alla mejlen. Det var i samband med att en central server speglades under en PTS-mätning av trafikkapaciteten strax före Telias haveri som mejlen var nära att knäcka Bahnhof. Men det visade sig, enligt källan, att efter omstart så var en av Bahnhofs servrar fylld näst intill bristningsgränsen.

Först började man radera de främmande mejlen och hantera de som spam. Men av någon anledning började Jon Karlung att läsa stickprov från den enorma mejlskörden. Han insåg då vad hans firma fått.

Karlung tog kontakt med sina jurister och bedömningen var att det inte fanns några juridiska hinder för att behålla mejlen.

Karlung tog in utomstående oberoende it-specialister som dokumenterade att Bahnhof inte medverkat till att mejlen hamnade hos dem. Därigenom kan man undvika att anklagas för att bryta mot lagen om posthemlighet. Likaså dokumenterades uppgifter som visar på att Bahnhof inte gjort sig skyldiga till dataintrång.

Efter det sattes operation värvning igång. Det kan ses som en hämndaktion mot Telia. Det är ingen hemlighet att Karlung varit och är en av de starkaste kritikerna mot Telias sätt att utnyttja sin dominerande ställning inom kopparnätet. Telia slåss också för att behålla greppet om nätet, det som tidigare var dotterbolaget Skanova.

24 säljare korttidsanställdes för att råringa till de Teliakunder som drabbats av mejlhaveriet.

På så vis har Bahnhof i dagsläget värvat mer än 60.000 nya bredbandskunder.

Det stora kundtryck Bahnhof nu kan visa upp på bredbandskapacitet pressar Post- och telestyrelsen. PTS slits mellan påtryckningar från Telia å ena sidan, och på andra sidan finns Bahnhof och en rad mindre operatörer samt EU-kommissionen.

ANNONS

Stämmer källans uppgifter kan Telia vara med på att släppa kontrollen över kopparnätet mot att Bahnhof lämnar över både mejlen och de nyrekryterade kunderna. Hittills i preliminära förhandlingar är Jon Karlung kallsinnig till det okonventionella förslaget till bytesaffär.

På direkt fråga hemligstämplade PTS ett PM på måndagseftermiddagen.

–Bahnhof har aldrig gått med förlust, utan tvärtom växt stadigt år för år. 2007 omsatte vi 84,8 miljoner kronor, en ökning med 34 procent jämfört med året innan. Då har vi ändå tagit flera stora investeringar under året, investeringar som ger stora affärsmöjligheter under 2008 och framåt, sa Jon Karlung i januari i samband med att bolaget presenterade bokslutet.

Det var första tillfället där Karlung uppenbarligen medvetet förteg uppgifterna om tillgången till de 1,8 miljoner mejlen från Telia. Men entusiasmen kunde han inte dölja.

Egentligen är Karlung överraskande kall. I en debattartikel med rubriken ”Telia förstör för kunderna” i går i Computer Sweden skrev han ”Det är bara Telia som beter sig besynnerligt – och någonstans får det vara nog”.

Med tanke på Bahnhofs kursutveckling sedan noteringen på Aktietorget den 18 december 2007 finns däremot ingen misstanke om insiderhandel. Bahnhofs aktie har gått från 9 kronor till 7,50 kronor senast betalt.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS