13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Telia stor vinnare på stigande börs

administrator
administrator
Uppdaterad: 26 okt. 2007Publicerad: 26 okt. 2007

Telia Sonera redovisar ett rörelseresultat på 8.354 miljoner kronor för den tredje kvartalet i år och meddelade om en ny jätteutdelningen. När Stockholmsbörsen öppnade steg Telia Sonera med fyra procent efter beskedet om utdelningen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

Motsvarande kvartal i fjol var resultatet för Telia Sonera 7.802 miljoner kronor.

Omsättningen steg till 24.798 miljoner kronor jämfört med 23.157 miljoner kronor.

Telia Sonera förändrar också sin utdelningspolicy. Utöver en ordinarie utdelning på minst 40 procent av nettoresultatet föreslår styrelsen att överskottskapitalet ska fortsätta återföras till aktieägarna. I år blir det en extrautdelning, precis som 2006, på 10 miljarder kronor. Det skriver E24.

Antalet abonnemang ökade under kvartalet till 109,5 miljoner, med 2,5 miljoner nya abonnemang i de majoritetsägda verksamheterna och 3,6 miljoner nya abonnemang i intressebolagen.

Nettoresultatet för 2007 beräknas bli något högre än under 2006, skriver bolaget i rapporten.

”Koncernresultatet i tredje kvartalet var det bästa hittills, drivet av stark försäljningstillväxt och betydande resultattillskott från våra minoritetsägda verksamheter i Eurasien”, skriver vd Lars Nyberg i rapporten.

Stockholmsbörsen inledde dagen med stigande kurser.

Efter cirka 15 minuters handel hade OMXS-index stigit med 0,3 procent till 382,0 medan det nordiska börsindexet Nordic 40 hade gått upp med 0,3 procent.

ANNONS

Delårsrapporterna fortsätter att komma i en strid ström och sätter därmed prägel på börsutvecklingen.

Trelleborg steg med nästan sex procent sedan kvartalsvinsten stigit med 140 miljoner till 424 miljoner kronor.

Åt motsatt håll gick verkstadskoncernen Sandvik som med sin rapport gjorde marknaden besviken, aktien sjunker med fyra procent.

Ericsson fortsätter kräftgången och backar med 0,8 procent till 18:80 kronor.

Bankkoncernen SEB stiger med en halv procent till 190 kronor efter sin delårsrapport.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS