Den svenska teleoperatören Tele 2 förlorar sin 3G-licens i Finland, efter beslut av den finska regeringen. Licensen ägdes av det finska bolaget Suomen 3 G, som i sin tur ägs av svenska Tele 2.
Tele 2 förlorar 3G-licens


administrator
Uppdaterad: 29 juni 2005Publicerad: 29 juni 2005
ANNONS
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
”Våra undersökningar visar att Suomen 3 G inte har byggt ett tredje generationens mobilnät alls”, skriver det finländska kommunikationsdepartementet i ett uttalande på onsdagen.
Suomen 3 G tilldelades licensen 1999, men varnades så sent som i fjol om att det kunde förlora licensen på grund förseningar i utbyggnaden.
TT
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.
Kom igång!
Senaste lediga jobben
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS







