05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Swedsecs diciplinnämnd drar in aktiehandlares licens

administrator
administrator
Uppdaterad: 07 okt. 2015Publicerad: 07 okt. 2015

"Gränsar till vad som skulle vara straffbart som mutbrott", anser nämnden.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

En Swedsec-licensierad aktiehandlare har, i tjänsten, tackat ja till ett erbjudande från en engelsk trader om att få fem biljetter till en fotbollsmatch i London. Biljetterna skulle användas av aktiehandlaren och hans familj.

Aktiehandlaren ska ha legat på för att få biljetterna och även ha sagt att det skulle vara bra för framtida affärer om den engelske tradern ordnade biljetterna.

Swedsecs disciplinnämnd anser att aktiehandlaren brutit mot interna riktlinjer på ett allvarligt sätt och anser att agerandet gränsar till vad som skulle vara straffbart som mutbrott.

Disciplinnämnden återkallar därmed handlarens licens. Återkallelsen görs dock tillfällig mot bakgrunden av att det tidigare inte har ”riktats någon anmärkning mot licenshavarens tjänsteutövning”.

Nämndbeslutet fattades av tidigare justitierådet Johan Munck, professor emeritus Madeleine Leijonhufvud, civilekonomen Ragnar Boman, direktören Jan Persson sant justitierådet Ann-Christine Lindeblad.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS