06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Swedbank: Riksbanken tvingas till reträtt

Olof Swahnberg
Uppdaterad: 16 aug. 2019Publicerad: 16 aug. 2019

Swedbank backar från sin tidigare prognos om en räntehöjning från Riksbanken i vinter och spår nu att det inte blir någon räntehöjning i år eller nästa år, enligt ett analysbrev från Swedbank. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

”Uppförsbacken för Riksbanken har ökat”, skriver Swedbank. 

Bankens analytiker hänvisar till att den globala osäkerheten har ökat under sommaren,  svenska data visar på en tydlig inbromsning och inflationen är under målet. 

“Vad värre är, inflationsförväntningarna har åter börjat dala. Vi räknar därför med att Riksbanken tvingas retirera från sina höjningsplaner och vi tror inte längre på någon reporäntehöjning vare sig i år eller nästa år”, skriver Swedbank. 

Riksbanken planerar att höja reporäntan runt årsskiftet. 

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Olof Swahnberg
Olof Swahnberg
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS