Realtid

SVT på väg tappa OS-sändningarna

administrator
administrator
Uppdaterad: 02 dec. 2008Publicerad: 02 dec. 2008

UPPDATERAD Internationella Olympiska Kommittén har valt att fördela sändningsrättigheterna till OS land för land i stället för som tidigare via European Broadcasting Union.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Så länge sändningarna gått via EBU innebar det att statliga tv-kanaler som SVT varit säkra på att få sända OS.

Men när denna princip nu frångås av IOK finns det inte längre någon automatik i det. Det erfar Realtid.se från en tv-branschkälla.

Orsaken till att EBU nu blir av med sändningsrättigheterna, är enligt källan att IOK valde att inte acceptera EBU:s bud.

Sportcal.com skriver att det nu är ”slutet på en era”, då EBU eliminerats från racet för att få sändningsrättigheterna till OS.

IOK har enligt Sportcal.com tackat nej till budet från EBU som är de europeiska public service-kanalernas paraplyorganisation.

Budet avsåg rätten till vinter-OS år 2014 och OS år 2016.

Sommar-OS i London ska hållas år 2012, så de aktuella OS-sändningarna avser alltså vinter-OS i Ryssland år 2014 och påföljande sommar-OS år 2016.

Det har ännu inte bestämts var sommar-OS år 2016 ska hållas.

ANNONS

Sommar-OS hålls vart fjärde år, och senast var det i somras då Peking var värdstad.

Även vinter-OS hålls vart fjärde år, och senast var det år 2006 då Turin var värdstad. Nästa gång blir det alltså vinter-OS år 2010, och då ska det vara i Vancouver i Kanada.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS