12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Svenskt Näringsliv: Återhämtningen fortsätter

administrator
administrator
Uppdaterad: 29 mars 2011Publicerad: 29 mars 2011

Svenskt Näringsliv spår i sin nya prognos att den svenska ekonomin växer med 3,9 procent i år och 2,8 procent nästa år.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026

Arbetslösheten faller från 7,8 procent i år till 7,2 procent nästa år. Konsumentpriserna stiger med 3,0 procent i år och 2,9 procent nästa år.

Riksbankens reporänta stiger gradvis från 2,50 procent i slutet av 2011 till 3,50 vid slutet av 2012.

Återhämtningen i världsekonomin fortsätter om än i något lägre takt, spår Svenskt Näringsliv.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS