05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Svenska banker jagar ryska privatkunder

administrator
administrator
Uppdaterad: 27 juni 2005Publicerad: 27 juni 2005

Stigande bostadspriser och ett återställt förtroende för banksystemet i Ryssland har lett till att efterfrågan på bostads- och billån växer. Och nu vill de svenska bankerna vara med och dela på kakan. "Det är fortfarande jungfrulig mark men tillväxtmöjligheterna är stora", säger Boo Ehlin, informationschef på Nordea som äger en fjärdedel av en av Rysslands största banker.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bostadspriserna går stadigt uppåt, särskilt när det gäller centralt belägna fastigheter i Moskva, St. Petersburg och andra miljonstäder. Men bostadsfinansiering är fortfarande ett nytt fenomen.

– Det är vanligt att folk sparar ett halvt liv för att ha råd att köpa sin bostad och i tio år för att ha råd att köpa en bil. Men på grund av de stigande bostadspriserna och tack vare att förtroendet för banksystemet återställts efter rubelkrisen 1998, ökar nu banklånen till privatkunderna, säger Boo Ehlin, informationschef på Nordea som äger 26,4 procent av International Moscow Bank, IMB.

Det är också vanligt att själva bostadsbyggandet finansieras av köparna av lägenheterna.

– Så fort det kommer upp en kran betalar folk ett förskott och avgifter varje månad som finansierar bostadsbyggandet. Så snart allt är betalt får man nyckeln till lägenheten, säger Per Lundberg på Handelsbanken i Ryssland.

Nordea har i år ökat sitt ägande i International Moscow Bank, IMB, Rysslands åttonde största bank, från 22 till 26,4 procent. Banken har i dag 100.000 privatkunder.

– Som du förstår är det en liten andel, men det är ett område som vi har planer på att utveckla. IMB har till exempel inlett ett samarbete med finländska byggbolaget YIT och byggt upp en modell för bostadslån, säger Boo Ehlin.

Enligt Boo Ehlin är Nordeas planer för IMB ambitösa.

– I dag är låneportföljen 2 miljarder dollar, innan årsskiftet ska den vara 2,5 miljarder dollar och vid 2009 ska tillgångarna uppgå till 10 miljarder dollar. Det innebär en fördubbling av bankens marknadsandelar till 5 procent inom retail och utlåning och skulle placera IMB som nummer fyra bland Rysslands största privatägda banker.

ANNONS

Tänker ni öka innehavet i IMB?

– Om, och när, det finns möjlighet. Vi kan även tänka oss att investera i andra ryska banker, säger Boo Ehlin.

Även Handelsbanken, som startade egen bankverksamhet i Ryssland i juni i år, ser möjligheter att ta del av kakan.

– För alla utländska banker gäller en tvåårsregel som innebär att de första två åren får banken bara ha företagskunder, men i framtiden är privatkunderna helt klart av intresse för oss, säger Per Lundberg på Handelsbanken i Ryssland.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS