Realtid

Skatt på rika kan bli smärtsamt bakslag för Storbritannien

storbritannien
Bassim Haidari är en miljardär med libanesiskt medborgarskap som varit bosatt i Storbritannien, men nu är han på väg att flytta. (Foto: BH Holdings)
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 21 juli 2025Publicerad: 21 juli 2025

Fler rika än väntat ser ut att lämna Storbritannien sedan ett förmånligt ”kryphål” täppts igen. Det kan leda till sjunkande skatteintäkter.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Storbritanniens Labour-regering har varit tydlig med att man ska avskaffa det så kallade ”non-dom”-skatteupplägget.

Det gav nämligen rika personer i landet möjligheten att enbart betala skatt på brittiska inkomster och tillgångar.

Missa inte: Miljonärerna flyr Storbritannien: ”En våg”. Realtid

Labours idé var att en skatt som inkluderar globala tillgångar skulle dra in värdefulla pengar till statskassan – men nu har tusentals välbärgade utländska invånare valt att lämna landet helt, skriver Wall Street Journal.

Dubai och Italien populära alternativ

Den nu slopade ”non-dom”-statusen, som hade rötter tillbaka till 1700-talet, har länge gjort London till en attraktiv plats för globalt rika.

Regeringens mål med reformen var att öka skatteintäkterna med motsvarande cirka 45 miljarder dollar fram till 2030.

Regeringens övertygelse, att London skulle få miljardärer att stanna trots hög skatt, kan komma på skam. (Foto: Alberto Pezzali/AP/TT)
ANNONS

Men det nya regelverket har fått många att söka sig till länder som Dubai, Italien och Schweiz, jurisdiktioner med lägre eller mer förmånliga skatteregler.

Flera profilerade miljardärer har redan lämnat landet. Försäljningen av exklusiva fastigheter i London har fallit kraftigt.

Missa inte: Blev miljardär på vejpar – nu kommer förbuden. Realtid

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Realtid Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

12 dec. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025

Försäljningen har gått ned

Enligt fastighetsföretaget Knight Frank minskade försäljningen av bostäder värda över 10 miljoner dollar med 37 procent under årets första kvartal.

Samtidigt pressas priserna och affärer som tidigare slöts på några dagar tar nu veckor att genomföra.

Macron till britterna: ”Vi kommer att rädda Europa”

Macrons besök är det första av en EU-ledare sedan Brexit.

Storbritanniens oberoende budgetkontor förutspådde initialt att omkring 12 procent av de berörda skulle lämna landet.

ANNONS

”Kanske för säker”

Men nu ökar farhågorna att den faktiska siffran blir högre, vilket skulle kunna innebära att reformen resulterar i lägre – snarare än högre – skatteintäkter.

”Regeringen var kanske allt för säker på att de internationella rika älskade London så mycket att de inte skulle lämna landet”, säger Charlie Sosna på advokatbyrån Mishcon de Reya.

Missa inte: Här dör drömmen om bostäder vid Medelhavet. Realtid

En av dem är affärsmannen Bassim Haidar, med rötterna i Libanon och Nigeria, som i en intervju med The Guardian säger att det ”vore väldigt dumt” att stanna i och med förändringen.

Kritiker av reformen, som Haidar, menar att politiken slår mot ett litet men ekonomiskt betydelsefullt segment av befolkningen, samtidigt som den undergräver landets attraktionskraft för internationellt kapital.

Borde vara samma regler

Flera affärspersoner som investerat betydande summor i brittisk infrastruktur, fastigheter och tjänstesektor har redan börjat sälja av tillgångar och planera flytt.

ANNONS

Förespråkare för reformen framhåller att det är en fråga om rättvisa. Alla som bor i landet bör beskattas på lika villkor, oavsett nationalitet.

Tidigare förändringar i systemet har också lett till ökade skatteintäkter, även om en mindre andel valde att lämna landet.

Klassiska bilmärket skär ned rejält – på grund av tullarna

Kommer säga upp 500 jobb i Storbritannien

ANNONS

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS