Realtid

Stor oljefyndighet upptäckt i Afrika

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 maj 2008Publicerad: 20 maj 2008

Italienska oljekoncernen Eni har upptäckt ett jättelikt fält av oljesand i Demokratiska Republiken Kongo.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Fyndigheten beräknas bli Afrika första stora okonventionella olja i form av oljesand och kan innehålla flera miljarder fat olja, uppger Financial Times.

Start för produktionen väntas komma igång 2011.

Enis vd Paolo Scaroni säger att projektet ”öppnar upp en ny front” i utvecklingen av okonventionell olja.

Resurser, som oljesand, har tidigare betraktats som alltför dyrbart att utvinna olja ur. Nu när oljereserverna tryter och oljepriset skenar har oljesanden plötsligt blivit en högintressant resurs.

För att utvinna olja hettas den trögflytande sanden upp. Processen är smutsig och kräver mycket energi, även om oljebolagen framhåller att metoderna förbättras.

Kanadas oljesand och Venezuelas Orinoco har hittills varit världens största källor av tung olja. Området som Eni ska utvinna är mycket mindre i storlek, men är ändå trolig att bli betydande.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS