25 feb.
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Spelar mode en större roll än politik?

Sara Johansson

Mode och kändisar är mer intressant för kvinnor än politik, enligt en brittisk designer. Ny t-shirt visar kvinnors missnöje med politiken som den ser ut i dag.

Den brittiska designern Danielle Tomkinson på Queen Suburbia har varit med och skapat nya politiska t-shirts med trycket ”Shoes Life”.

Trycken är inspirerade av den mest kända poltitiska t-shirten i modets historia, det kontroversiella trycket ”Choose Life”, som skapades av Katherine Hamnett.

Många känner igen tröjan från Wham´s musikvideo ”Wake Me Up Before You Go-Go”.

T-shirten liknade den trojanska hästen, som spreds som ett kul och positivt meddelande, men i verkligheten hade det en ”anti-establishment” agenda.

Den nya t-shirten fungerar på samma sätt, enligt ett pressmeddelande från Queen Suburbia. Meningen med t-shirten är att dagens kvinnor är så besvikna på politiken att de intresserar sig mer för mode och kändisar.

Danielle Tomkinsson menar att det är politikernas fel att det finns ett så stort ointresse hos kvinnorna.

– Det är ganska uppenbart. Det finns en situation i dag, speciellt i England, där vi förberedde för ett krig mot irak, utan något stöd från väljarna. Och om ni kollar på hela Blair/Brown situationen, så är vi på väg att få en ny premiärminister som ingen har röstat på. Vad är värst? Är det det? Eller att ingen bryr sig, säger hon i pressmeddelandet.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben