Realtid

Sony Ericsson: Vinst 4,7 miljarder

administrator
administrator
Uppdaterad: 16 jan. 2008Publicerad: 16 jan. 2008

UPPDATERAD (2) Sony Ericsson gjorde en vinst före skatt på 4,7 miljarder kronor under fjärde kvartalet i fjol.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Mobiltelefonverkaren gjorde en vinst före skatt på 501 miljoner euro under fjärde kvartalet i fjol. Det var dock en lägre vinst en väntat. Bolagets försäljning landade på 3.771 miljoner euro.

Under fjärde kvartalet året innan blev vinsten 447 miljoner euro och försäljningen 3.782 miljoner euro.

Aktiemarknadens analytiker hade i en Reutersenkät i genomsnitt spått en vinst före skatt för fjärde kvartalet på 459 miljoner euro och en försäljning på 3.762 miljoner euro.

Enligt delårsrapporten landade försäljningen på över 100 miljoner telefoner för helåret.

Analytikernas prognos för det genomsnittliga försäljningspriset, ASP, låg på 121 euros medan delårsrapporten visade på ett snittpris på 123 euros under fjärde kvartalet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

sju
Spela klippet
Realtid TV

Sju bolag äger en tredjedel av svenskarnas kapital

07 dec. 2025
han
Spela klippet
Realtid TV

Han vill stoppa pajkastningen – med svensk teknik

06 dec. 2025
ANNONS
ANNONS