15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Sms – ohotad favorit

administrator
administrator
Uppdaterad: 05 mars 2008Publicerad: 05 mars 2008

Operatörerna försöker förgäves kränga avancerade mobiltjänster. Företagen trivs bättre med något så simpelt som sms.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Hagströmer försvarar miljardärer: "Ska inte ge allmosor"

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026

Företag i Europa kommer att spendera 12 procent av it-budgeten på trådlös kommunikation under 2008. Om två år är det 17 procent. Det innebär flera hundra kronor per användare.

Microsoft, Nokia och Blackberrytillverkaren Research In Motion ligger bäst till för att få del av kakan.

Det har analysföretaget Strategy Analytics kommit fram till genom att fråga chefer i 500 företag.

Men företagen är inte alls särksilt intresserade av att sy ihop sin mobil- och fasttelefoni eller av att köpa CRM-system för att hantera kundkontakter.

Istället lägger de 120 miljarder kronor på sms under 2008, att jämföra med mejl och verksamhetssystem som bara drar in 90 miljarder, skriver Financial Times.

Tjänsten sms utvecklades under 1990-talet. Operatörerna tyckte att 160 tecken var för lite för kommunikation mellan abonnenter. Sms skulle användas för felmeddelanden eller för att upplysa om röstmeddelanden på telefonsvararen.

Men enkelheten tilltalar. I dag skickar kunder hos Telia och Tele2 omkring 10 miljoner sms varje dag. Telenors och Tres kunder skickar ytterligare några miljoner. På nyårsafton blev det sammanlagt 54 miljoner sms.

Ett sms kostar i genomsnitt 45 öre att skicka, enligt statistik från Post- och Telestyrelsen. Det är förstås betydligt mer än kostnaden för ett mejl.

ANNONS

Mer avancerade mobiltjänster har inte kunnat konkurrera, även om många är optimistiska. Enligt undersökningsföretaget Jupiter Research kommer marknaden för reklam i mobilen i Europa att vara värd 12 miljarder kronor 2012.

Enligt företaget Tango, som själva säljer en lösning för att kasta ut sina kunders fasta telefoner, 52 procent av Europas företag på att mobiloperatörerna klarar att hantera all telefoni med vad som kallas fixed-mobile convergence, FMC.

Bara 17 procent tror inte alls på FMC, enligt Tango. Men få vill betala. 3 procent av alla pengar som går till mobilkommunikation under 2008 går till FMC, enligt Strategy Analytics.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS