20 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Slutet nära för Fanerdun

administrator

administrator

Slutet för det kinesiska projektet Fanerdun närmar sig sitt slut.

Det skriver Barometern. Nu säger kommunen i Kalmar upp alla sina avtal och frikopplar sig helt från Fanerdun.

För två och ett halvt år sedan tecknade kommunen ett investeringsavtal med Fanerdun, som reglerade bland annat marknadsföring, markköp och husbyggen. Uppbrottet innebär att alla avtal bryts.

Johan Persson (s), kommunstyrelsens ordförande, säger till tidningen:

– Jag är trött på tegelhögar, trött på den nya insjön vi har fått vid det planerade hotellbygget. De har inte levt upp till sina förpliktelser.

Dessutom kräver kommunen tillbaks en hyresskuld på 6,4 miljarder kronor, men utsikterna att få tillbaks pengarna ser dystra ut. Det är sedan tidigare känt att Fanerdun har fler skulder, bland annat är man skyldig NCC Construction över 11 miljoner kronor.

Tanken med projektet var att över tusen kinesiska företagare skulle sälja allt från textil till teknik till europeiska grossister från Kalmar.

Senaste lediga jobben