01 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Skarp kritik mot FI:s penningtvättsarbete

admin
admin
Uppdaterad: 21 nov. 2019Publicerad: 21 nov. 2019

Finansinspektionens internrevisorer kritiserar myndigheten för bristande förmåga när det gäller att granska bankernas åtgärder mot penningtvätt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Internrevisorerna har granskat sex områden men inget får omdömet ”tillfredsställande”, skriver Svenska Dagbladet.

Två området får betyget ”otillräckligt”, övriga fyra får ”bör förbättras”. 

– Det blir pinsamt för Sverige när det visar sig att vi har en finansinspektion som inte fungerar, säger advokat Peter Utterström, expert på regelefterlevnad i finansbranschen, till SvD.

Enligt rapporten har nyanställd personal för dålig utbildning. Där står att medarbetarna får lära sig efter hand de jobbar, men inte fått någon särskild utbildning i undersökningsmetodik.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS