14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Skador för miljarder höjer premierna

administrator
administrator
Uppdaterad: 28 jan. 2008Publicerad: 28 jan. 2008

Gudrun och andra väderfenomen har gjort att nästan 5,2 miljarder kronor har blåst iväg för försäkringsbolagen. Premierna har redan höjts och bolagen varnar för att det kan bli mer.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bulten / Guld / David Ingnäs
Makro

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Hagströmer försvarar miljardärer: "Ska inte ge allmosor"

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026

Kostnaderna gäller från 2000 till 2006.

Kostnaderna för de väderrelaterade skadorna pendlade lite upp och ner under de första åren på decenniet, men när stormen Gudrun slog till 2005 stack de i höjden. 2006 hamnade på en nivå som, borträknat stormåret 2005, var det högsta under 2000-talet. Statistiken kommer från Sveriges Försäkringsförbund, vars medlemmar står för 95 procent av försäkringsmarknaden.

Länsförsäkringar, If, Trygg-Hansa och Folksam är bland de största försäkringsbolagen. Tillsammans försäkrar de huvudparten av skogen, enligt Hans Frank, skadechef på Länsförsäkringar Skåne.

– Bara Gudrun kostade oss tre miljarder kronor, säger han.

Över hela landet anmäldes drygt 143 000 skador som orsakades av stormar, översvämningar eller andra naturfenomen mellan 2000 och 2006. Den sammanlagda kostnaden närmar sig hisnande 5,2 miljarder.

För 2007 finns det ännu inga siffror. Det året inträffade en annan storm, Per, men den var betydligt mildare än Gudrun. Kostnaderna kan ändå visa sig bli stora eftersom den drog fram över en större geografisk yta.

Varken Hans Frank eller Ulf Bäckman, informationschef på If, tror att stormarna och översvämningarna som har varit är någon tillfällighet.

– Kommunerna måste tänka på att vattennivåerna i bland annat Vänern och Göta älv-dalen kan höjas. Det går inte att bygga för nära vattnet. Kommunens ansvar är borta efter tio år och då kanske inte försäkringsbolagen vill teckna någon försäkring om översvämningsrisken är för stor, säger Ulf Bäckman.

ANNONS

Så fort det blir stora kostnader för försäkringsbolagen höjs premierna.

– Det är risk att de kommer att höjas ytterligare, säger Ulf Bäckman.

– Blir det en lika regnig sommar som förra året så är risken stor, konstaterar Hans Frank.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS