12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Sänkt betyg för 30 spanska banker

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 mars 2011Publicerad: 24 mars 2011

Åtgärden följer på sänkningen av den spanska statens kreditbetyg.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026
usa
Börs & finans

Surt på Wall Street – trots positiv jobbrapport

11 feb. 2026

Moody’s Investors Service sänker kreditbetygen för 30 spanska banker, skriver kreditvärderaren i ett pressmeddelande. Åtgärden följer på sänkningen av den spanska statens kreditbetyg.

Moody’s hänvisar till ökat finansiellt tryck mot Spanien, konsolideringstrycket för småbanker och ett försvagat framtida stöd för europeiska banker.

Kreditbetygen för Spaniens tre största banker, Banco Santander, BBVA och La Caixa, bekräftas samtidigt.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS