Inför det nya börsåret har flera av Aktiespararnas analytiker delat med sig av sina bästa aktieval – om de bara fick äga en enda aktie under 2026.
Så investerar proffsen om de bara får välja en aktie 2026


Mest läst i kategorin
Valen sträcker sig från växande techbolag till utbombade investmentbolag och konsumentaktier, skriver Dagens PS.
Analytiker Jacob Svensson lyfter fram Dynavox (börskurs Dynavox) som en intressant möjlighet för det kommande året.
”Bolaget har vuxit starkt och är marknadsledande inom kompletterande kommunikation, där man via hård- och mjukvarulösningar hjälper personer med exempelvis cerebral pares, ALS och autism att kommunicera”, säger han.
Svensson medger att värderingen kan upplevas något hög idag, men menar att den faller snabbt med den höga förväntade vinsttillväxten.
”Att bolaget dessutom fyller en viktig samhällsfunktion är en bonus”, tillägger han.
Jag pudlar: Fler börsbolag borde följa Volvo Cars genidrag
KRÖNIKA. När Volvo Cars sparkade sin vd och tillsatte nygamla vd:n Håkan Samuelsson till posten kändes det ärligt talat lite som ett desperat och
Fönsterbolaget tickar många boxar
Sebastian Lang, också analytiker på Aktiespararna, väljer fönsterbolaget Inwido (börskurs Inwido) .
”Inwido tickar många boxar på min önskelista och i kommande nummer av Aktiespararen förklarar jag varför”, säger han.

Inwido lyftes även fram av småbolagsförvaltaren Lotta Faxén när hon gästade Dagens PS studio tidigare i höstas.
”Det jag tycker är positivt med Inwido ändå är att de lyckas hålla sina marginaler på relativt höga nivåer. Så Inwido är väl fortfarande lite av en favorit, trots att omständigheterna för bolaget kanske inte är de roligaste just nu”, sa hon då.
Analyschef satsar på konsumentsektorn
Aktiespararnas analyschef Lars Frick ser särskilt spännande möjligheter inom konsumentsektorn inför det nya året.
”Eftersom jag höjt retail till skyarna så bör det rimligtvis vara en aktie i den sektorn”, resonerar han enligt Dagens PS.
Frick överväger flera kandidater, bland annat e-handlare som Matas och RVRC (börskurs RVRC), samt bolag inom sällanköp som Svedbergs (börskurs Svedbergs) och FM Mattsson (börskurs FM Mattson).
Läs även: Ett tufft år för småbolagen – nyemissioner gav stora förluster. Dagens PS
Han nämner även Itab som ett ”bet” på att integrationen av jätteförvärvet HMY går hem.
Håller fast vid fjolårets vinnare
Experten, Hans-Olov Öberg, väljer att hålla fast vid samma aktie som 2025, investmentbolaget VNV Global.
”I fjol satsade jag på VNV Global, som gått 10 procent bättre än index i år”, säger han till Dagens PS.
Öberg menar att det mesta går bolagets väg just nu, men att det fått ytterst ringa genomslag i värderingen.
”Skulderna är sanerade, Gett är sålda, Voi står rimligen härnäst inför börsnotering, och ju mer fokus man får på övriga innehav, desto bättre för värderingen”, argumenterar han.
Utdelningarna minskar – men banker toppar
För svenska utdelningsinvesterare väntar däremot ett tuffare år.
För första gången på flera år väntas storbolagens samlade utdelningar minska 2026, rapporterar EFN.
Missa inte: Fyndläge för aktier innan jul – svenskt bolag sticker ut. Realtid
Stockholmsbörsens storbolag väntas dela ut totalt 415 miljarder kronor, en minskning med omkring 4 procent jämfört med föregående år.
”När vi började året fanns förväntningar om en bättre konjunktur som skulle driva vinsterna. Nu väntas i stället vinsterna falla jämfört med i fjol. Då blir det naturligt att förväntningarna på utdelning kommer ned”, säger Stefan Cederberg, aktiestrateg på SEB, till EFN.
Sänkta förväntningar för flera storbolag
Hela 65 procent av bolagen på storbolagslistan har fått sänkta förväntningar under året, enligt data från Factset.
Läs även: Husqvarna karvar hårt för att bli lönsamt – men räcker det? Dagens PS
För de två största utdelarna, Astra Zeneca och Nordea, beror nedgången dock uteslutande på att kronan har stärkts, räknat i dollar respektive euro väntas båda höja sina utdelningar-
Trots minskade utdelningar hamnar svenska storbanker i toppen av direktavkastningslistan.
Handelsbanken toppar med en direktavkastning på drygt 10 procent, medan Swedbank och SEB hamnar på tredje respektive sjunde plats.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.

Mångårig ekonomijournalist. Tidigare på Fastighetsvärlden, Fri Köpenskap, Food Supply.








