06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Rekord i arvode: 1 miljard dollar

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 aug. 2005Publicerad: 24 aug. 2005

Den bristfälliga affärsmoralen i USA är värd miljarder – för somliga. Advokaterna som leder stämningarna mot brittiska och amerikanska banker involverade i Enron-skandalen spås kamma hem 1 miljard dollar i arvoden, vilket i så fall innebär ett världsrekord.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Om bedömarna får rätt, och det visar sig att en och samma bolagsskandal genererar 1 miljard dollar i advokatarvoden, är det världsrekord. Det skriver brittisk press.

Analytiker räknar med att slutnotan för samtliga banker kommer att hamna runt 20 miljarder dollar. Det är den uppskattade prislappen för att nå förlikning med samtliga före detta aktieägare i kraschade Enron.

Advokatfirman Lerach Coughlin Stoia Geller Rudman & Robbin, som driver målet för 50.000 aktieägare och innehavare av företagsobligationer, uppskattar att firmans arvode kommer att uppgå till mellan 8 och 10 procent av ersättningarna till aktieägarna.

Advokaten Bill Learch och firman med samma namn, kommer att kamma hem den största tårtbiten av dollarmiljard-kakan. De investerare som Bill Learch & Co företräder har redan nått uppgörelser värda 7,1 miljarder dollar med fem av de banker som ska ha hjälpt Enron att blåsa upp företagets vinster.

Barclays, Royal Bank of Scotland, Deutsche Bank, Merrill Lynch och Credit Suisse har ännu inte kommit fram till en förlikning med Enrons före detta aktieägare.

Även om Enron-skandalen ser ut att bli den mest ”lönsamma” historien har även telekombolaget WorldCom dragit sitt strå till stacken för att öka advokatsamfundets sammanlagda förmögenhet. Advokaternas arvoden med koppling till WorldCom-skandalen beräknas förra året ha uppgått till 300 miljoner dollar.

Och det är bankerna som står för kalaset.

Bedömare tror att Credit Suisse, som är inblandad i en rad rättstvister med aktieägare, totalt kommer att tvingas punga ut cirka 1 miljard dollar för att nå förlikning. Citigroup har redan gått med på att betala 2 miljarder dollar och JPMorgan, 2,2 miljarder dollar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS