06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Reklammakare i unik filmallians

administrator
administrator
Uppdaterad: 02 nov. 2005Publicerad: 02 nov. 2005

WPP Group, som äger bland annat Ogilvy och Hill & Knowlton, investerade 200 miljoner kronor i Weinstein-brödernas nya filmbolag. Något som nu kan resultera i det första större samarbetet mellan en global reklambyrå och filmbolag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

De flesta annonsörer och filmbolag förhandlar endast om reklamavtal för enskilda filmer, och inte med en större omfattning än så. Undantagen, som exempelvis samarbetet mellan Volkswagen och NBC Universal, handlar ofta om ett företag eller ett varumärke.

Med investeringen i Weinstein Company kommer WPP:s kunder – bland andra Procter & Gamble, Nokia, IBM, Ford, Merrill Lynch, Boeing och Rolex – att ha möjlighet till alltifrån produktplaceringar till sponsring av filmpremiärer.

Allt fler annonsörer försöker hitta nya sätt att marknadsföra sig för att synas i mediebruset.

Men det är även viktigt för Weinstein Company att avtalen med annonsörerna löper väl ut. Weinstein-bröderna förväntar sig vinst år 2007. Utan Disney som samarbetspartner har de större krav på sig att tjäna pengar, och inte bara göra bra filmer.

– Det första vi ska göra är att titta närmare på varumärkena. Vi ska göra en lista över de 100 bästa WPP-kunderna, säger Lori Sale, marknadschef för Weinstein Company, till New York Post.

Nyligen sålde Weinstein marknadsföringsrättigheter till lyxvarutillverkaren LVMH, i utbyte mot en investering.

WPP Groups vd Sir Martin Sorrell sägs ha investerat 200 miljoner kronor i Weinstein Company.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS