12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Presidentkandidater letar pengar i London

administrator
administrator
Uppdaterad: 16 okt. 2007Publicerad: 16 okt. 2007

Djupa amerikanska fickor utomlands betalar för USA:s valkampanj. Rudy Giuliani, Bill Clinton och Michelle Obama är på tiggarstråt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

London I London bor och arbetar åtskilliga rika amerikaner inom bank-och finansvärlden. Och London har därför seglat upp som den populäraste orten utanför USA:s gränser när presidentkandidaternas kassakistor behöver fyllas.

– Presidentkandidater är som bankrånare. De reser dit pengarna finns. Och det finns en hel del pengar och amerikaner i London, säger Massie Ritsch på Centre for Responsive Politics, som har till uppgift att spåra donationerna.

New Yorks före detta borgmästare Rudy Giuliani, och Bill Clinton har nyligen varit i London. Och igår kväll inledde Michelle Obama sin pengakampanj “Obama for America” med middag på ett lyxhotell för speciellt inbjudna gäster. De betalar minst 1.000 dollar (6.400 kronor) per person för att få träffa en kanske blivande första dam. Men säkerligen gräver en del gäster djupare i fickorna än så.

Bidragen från länder utanför USA:s gränser är bara en mindre del av den totala insamlade summan, som förväntas överstiga en miljard dollar inför presidentvalet 2008, skriver The Sydney Morning Herald.

Den insamlade summan från utlandsbosatta amerikaner låg på 3,1 miljoner kronor (474.000 dollar) under det första halvåret i år, enligt Centre for Responsive Politics. Barack Obama är den som har varit mest framgångsrik med att håva in pengar från utlandet. Under de första sex månaderna fick han in 1,3 miljoner kronor (194.250 dollar) medan Giuliani kom på andra plats med 768.000 kronor (119.450 dollar). Hillary Clinton kom först på tredje plats med 331.000 kronor (51.450 dollar).

Men räknar man in de totala beloppen kandidaterna har skrapat ihop, så ligger Clinton och Obama lika med 514 miljoner kronor vardera, enligt The Times.

Men det handlar inte bara om pengar. Det är också viktigt att få utlandsbosatta personer att rösta eftersom det kan påverka valutgången. Bara i Storbritannien bor 250.000 amerikaner.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS