Danmarks regering har en positiv syn på chefsbonusarna i nybildade Posten Norden.
Positiv syn på postbonusar i Danmark


– Vi tycker att rörlig lön är ett nyttigt supplement, säger Michael Birch, bolagschef på det danska transportministeriet.
Varken koncernchefen Lars G Nordström eller någon annan av de svenska direktörerna i den nya nordiska postjätten får någon bonus. Regeringen har ju förklarat att de högsta cheferna i statligt ägda bolag inte ska ha någon rörlig lön.
Men de danska direktörerna har med sig bonusavtal som i vissa, extraordinära fall kan ge bonus på upp till 60 procent av den fasta lönen.
Och lika negativ som den svenska synen på bonusar är, lika positiv tycks den danska inställningen vara:
– Ja, vi har i Danmark rörlig lön till våra chefer. Det är inte ett mål i sig själv att ha så mycket rörlig lön som möjligt, men vi tycker att det är ett nyttigt supplement till den fasta lönen, säger Michael Birch, bolagschef på transportministeriet, till TT.
– Men det är också så att vi tycker att den fasta lönen ska utgöra huvuddelen av lönen, tillägger han.
Den danska och svenska staten måste nu enas om hur de befintliga bonusavtalen ska hanteras och vad som ska gälla framöver. Frågan har än så länge inte diskuterats närmare, även om parterna utväxlat synpunkter på området.
TT: Är ni beredda att ta strid för bonusarna?
– Jag vill inte svara på den frågan i dag, säger Michael Birch som också påpekar att de svenska riktlinjerna innehåller flera andra aspekter som det återstår för ägarna att enas om.
– Men vi danskar är mycket pragmatiska, och våra kollegor i Sverige är mycket samarbetsvilliga. Så vi brukar kunna finna förnuftiga lösningar.
Förutom bonusar kommer cheferna i den danska delen av Posten Norden få miljontals kronor när deras ägarandelar löses in. Både chefer och ”vanliga” medarbetare i tidigare Post Danmark är, via aktier och optioner, delägare med en total andel på tre procent.
Aktierna kommer enligt Birch att lösas in till samma pris som danska staten betalar till CVC, det riskkapitalbolag som i och med fusionen lämnar ägarledet.
TT: Vad kommer det att kosta?
– Det är lite för tidigt att säga, det väntar vi med tills vi har avgjort vårt pris i förhållande till CVC.




