Ex-ministerns namn dyker upp sent i processen.
Peter Norman lanseras som FI-kandidat

Mest läst i kategorin

Peter Norman, senast finansmarknadsminister i alliansregeringen, är aktuell för jobbet som ny generaldirektör på FI. Det rapporterar nyhetsbrevet Pensioner & förmåner samt Dagens Industri.
Ex-ministern avböjer att kommentera uppgifterna som säger att han är en av de sökande till tjänsten.
Hittills är det bara tillförordnade generaldirektören Martin Noréus som bekräftat intresse att ta över rollen permanent. Övriga sökande är inte kända.
Enligt Dagens Industri har en extern rekryteringsfirma kallats in för att bistå i urvalsprocessen.
Förre generaldirektören Martin Andersson sitter i karantän till 15 oktober i år. Då ska han tillträda en tjänst på konsultbolaget Oliver Wyman.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







