05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Pengastöd till lettiskt byggbolag

administrator
administrator
Uppdaterad: 13 juni 2005Publicerad: 13 juni 2005

Statsminister Göran Persson och finansminister Pär Nuder har krävt besked av Svenskt Näringsliv om hur mycket pengar som organisationen satsat på en ekonomisk garanti för det lettiska byggföretaget Laval. Svaret är 500.000 kronor, skriver Svenskt Näringsliv i ett pressmeddelande.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Stödet ges för att det lettiska företagets fall ska fullföljas i Arbetsdomstolen.

Pär Nuder har också bett om besked om när Svenskt Näringsliv började finansiera det lettiska företaget. Och svaret på den frågan är att det var när AD i december i fjol beslöt att blockaden mot Lavals ombyggnad av en skola i Vaxholm kunde fullföljas. Risken var då stor att det lettiska företaget skulle åka hem och inte längre ha intresse av att få den principiellt viktiga frågan prövad, skriver Svenskt Näringsliv.

”AD:s beslut i april att inhämta yttrande från EG-domstolen visar att AD delar Svenskt Näringslivs bedömning att rättsläget är oklart”, skriver Svenskt Näringsliv.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS