Kräver staten på skadestånd om 125,5 miljoner kronor.
Pandeya svarar staten med en genstämning
Mest läst i kategorin
Kriminalvården vände sig till EBM som i sin tur gick till domstol för att tvinga Hans Pandeya att avtjäna sin samhällstjänst som han dömdes till i april i år. Nu kontrar Hans Pandeya med ett skadeståndsanspråk mot staten.
Hans Pandeya står som kärande tillsammans med Global Gaming Factorys, GGF:s, tidigare styrelseordförande.
Tillsammans kräver de 125,5 miljoner kronor från staten inklusive ränta på beloppet motsvarande Riksbankens referensränta med tillägg av åtta procentenheter från den 21 augusti 2009 till dess att betalning sker.
De yrkar även att staten ska ersätta rättegångskostnaderna.
Hans Pandeya som själv företräder de båda uppger i grunderna att staten, via Finansinspektionen, begått fördragsbrott med hänvisning bland annat till utslaget i EU-domstolen om insiderhandel och otillbörlig marknadspåverkan. Han menar att staten handlat fel och oaktsamt.
Han pekar först på att Finansinspektionen den 22 augusti 2009 lämnat ut sekretessbelagda uppgifter till Svenska Dagbladet för ett ”avslöjande” i en helsidesartikel om att Ekobrottsmyndigheten påbörjat en utredning av GGF ”rörande Hans Pandeya för misstänkta insideraffärer”.
Hans Pandeya skriver att nyheten visade sig vara förödande för GGF och förvärvet av The Pirate Bay då bolagets rådgivare och samarbetspartners distansierar sig och investerarna flyr.
Hans Pandeya beskriver även hur han blev kallad till banken som finansierat cirka 40 miljoner kronor i lån av hans fastighetsbestånd som var värt 70 miljoner kronor. Beskedet han får är att banken vill ”kliva av”.
”HP:s beläggs med ett oskrivet yrkesförbud och hans yrkeskarriär avslutas i och med offentliggörandet”.
Den 9 september 2009 avnoteras GGF av Aktietorget som hänvisar till Disciplinkommittténs rekommendation.
Enligt Hans Pandeya vållar avnoteringen ”ögonblickligen GGF:s samtliga aktieägare en ren förmögenhetsskada på 59 155 360 kr”.
Fyra år efter avnoteringen åtalas Hans Pandeya.
Anledningen till att Hans Pandeya nu väcker en talan mot staten är att det, enligt honom, nu har framkommit nya uppgifter i handlingar som utlämnats av FI. Av dessa handlingar framgår det att ”allvarliga fel ha begåtts vid handläggning av ärendena”.
I en 50-sidor lång genstämning som skickats till Stockholms tingsrätt beskriver Hans Pandeya sin version av händelseförloppet vid tiden för budet på the Pirate Bay samt Finansinspektionens och Aktietorgets agerande i samband med detta.
Han hänvisar bland annat till jävsituationer, manipulationer, läckor till medier (som nämns ovan) med mera.
Han Pandeya menar samtidigt i tvisten om han ska avtjäna sin samhällstjänst eller ej att han redan fått sitt straff och att det skulle innebär dubbel bestraffning om han avtjänade samhällstjänsten.
Han menar att sanktionen att avlista hans bolag, GGF, saknade stöd i lag och att avlistningen innebar en kränking av GGF:s aktieägares rätt och GGF:s vd:s rätt.
GGF liksom samtliga dotterbolag och de bolag som hans Pandeys ägde är i i konkurs i dag. Enligt hans Pandeya är detta en direkt följd av sanktionerna. Han försattes även i personlig konkurs den 7 oktober 2014, vilket är anledningen till att han nu företräder sig själv och GGF:s tidigare ordförande i domstol.





