13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Pagrotsky till attack

Realtid.se
Uppdaterad: 28 mars 2008Publicerad: 28 mars 2008

Orolig över Vin & Sprits konstskatt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

I dag ska alla anbud på statliga Vin & Sprit vara inlämnade. Utförsäljningen har ställt många frågor.

Sist ut är en undrande Leif Pagrotsky (s) som kräver besked från Mats Odell, Maud Olofsson och Lena Adelsohn Liljeroth i frågan:

– Vad kommer att hända med Vin & Sprits världsberömda konstsamling?

Han vill veta hur regeringen ställer sig till riksdagens krav på att samlingen ska fortsätta att ha staten som ägare.

Samlingen anser Leif Pagrotsky vara en av de mest betydande av den senare delen av 1900-talets konst som finns i svensk ägo.

Den består av 800 verk där ett av dem är en målning av Andy Warhol från 1985.

– Tystnaden är anmärkningsvärd, säger Leif Pagrotsky.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS