Bostadsutvecklaren Oscar Properties har valt att bestrida betalningskrav från en fastighetskonsult och arkitektfirman Tengbomgruppen, skriver Dagens Industri och hänvisar till nyhetsbyrån Siren.
Oscar Properties bestrider betalningskrav

Mest läst i kategorin

Ärendena, som omfattar 0,5 miljoner kronor, har nu gått vidare till tingsrätten.
”Vi bestrider de krav som ställts mot oss då vi för närvarande arbetar med att felsöka eventuella felaktigheter kring berörda fakturor. Vi kommer dessvärre inte att betala förrän vi med säkerhet vet att respektive belopp tillsammans med respektive fakturanummer stämmer överens med de uppgifter som finns registrerade i våra system och som överenskommits mellan representant från vår sida tillsammans med den sökande partens representant”, skriver Oscar Properties i sitt bestridande.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





