Realtid

Opec sänker oljeproduktionen

administrator
administrator
Uppdaterad: 10 sep. 2008Publicerad: 10 sep. 2008

Opec-ministrarna meddelade på onsdagen överraskande att produktionen sänks efter att oljepriserna fallit till strax under 100 dollar per fat.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Oljepriset steg omedelbart med en dollar fatet efter tillkännagivandet.

Opecs vd och Algeriets energiminister Chakib Kheli sade att gruppen kommer att sänka produktionen med omkring en halv miljon fat om dagen, jämfört med produktionen i juli, de närmaste 40 dagarna.

– Jag tror att om du själv räknar ut det, kommer produktionen att minska med 520.000 fat om dagen, sade Kheli.

Efter närmare fem timmars diskussion sade Opec-länderna att de återgår till en produktion av 28,8 miljoner fat om dagen, samma nivå som för ett år sedan.

Priset på råolja föll under 100-dollarstrecket på tisdagen, för första gången sedan april i år. Det skedde på grund av att orkanen Ike tog en ny riktning och hopp om oförändrad oljeproduktion i Opec-länderna.

Opecs tidigare produktionsmål var 29,67 miljoner fat om dagen för de tolv medlemmarna med produktionsbegränsningar.

Enligt andra källor uppskattas Opec producera omkring 790.000 fat per dag över den gränsen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS