Sverige måste avskaffa sitt spelmonopol, menar EU-kommissionen, som nu hotar med att dra landet inför EU-domstolen.
Ökat tryck mot svenskt spelmonopol


EU-kommissionen trappar nu upp striden mot medlemsländernas spelmonopol.
Förra året startade kommissionen tio olika utredningar mot Sverige och fem andra EU-länder, och efter att länderna tilldelats en första varning i april så väntar ett så kallat ”motiverat yttrande”, skriver Financial Times. Nästa steg är EU-domstolen.
De övriga länderna är Tyskland, Holland, Danmark, Finland och Ungern. Även Italien fick en första varning i april.
European Betting Association, som representerar spelbolagen, är positiva till upptrappningen.
– Ingen av de utpekade länderna har visat några som helst tecken på att genomföra några reformer. Tvärtom, några har nyligen närmat sig striktare regler mot Europa-licensierade företag, trots att de lagliga grunderna för sådana aktioner ifrågasattes av EU:s myndigheter, säger organisationen i ett uttalande.
Den infekterade debatten om online-vadslagning har splittrat EU. Men Bryssel har också riktat kritik mot USA, där det är olagligt för banker och kreditkortsbolag att genomföra transaktioner från amerikanska medborgare till utländska spelbolag.
En EU-kommissionär har hotat att gå till WTO för att tvinga USA att ändra sina lagar.
EU:s högsta domstol tvingade nyligen Italien att ändra sina regler. Detta sågs som en stor framgång för EU-kommissionens linje.
EU tillåter att medlemsstaterna har spelmonopol under förutsättning att det finns andra skäl än att bara skydda de statliga spelbolagens ekonomi.
I Sverige uppges folkhälsan vara huvudskälet till spelmonopolets upprätthållande. Utländska spelbolag får inte marknadsföra sig på den svenska marknaden.
Realtid.se
redaktionen@realtid.se



