Realtid

Ny finanselit växer fram i det dolda – tjänar miljarder

Finanselit
Den nya finanseliten består främst av män, de flesta i 50- och 60-årsåldern, och många har en bakgrund från prestigefyllda universitet. (Foto: Pexels)
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson
Uppdaterad: 21 feb. 2025Publicerad: 21 feb. 2025

Under senaste decenniet har en tidigare obemärkt sektor inom finansvärlden vuxit explosionsartat och skapat en ny generation av dollarmiljardärer.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Enligt Bloomberg handlar det om privata kreditfonder som erbjuder direktlån till företag som ofta anses för riskfyllda för traditionella banker – och som har tredubblat sina tillgångar till 1,6 biljoner dollar.

Missa inte: Mystisk hedgefond slår konkurrenterna med stora lån. Realtid

Tillväxten har lockat institutionella investerare och förmögna individer som söker alternativ till vanliga aktier och obligationer.

Enligt Bloomberg Billionaires Index har 18 personer inom denna sektor nu en sammanlagd förmögenhet på 61 miljarder dollar.

Få dagens viktigaste nyheter från Realtid. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

Erbjuder speciella lån

Tony Ressler, medgrundare av Ares Management, toppar listan med en förmögenhet på 13,8 miljarder dollar.

Marc Rowan från Apollo Global Management följer med 11,1 miljarder dollar, och Scott Kapnick från HPS Investment Partners har 4,3 miljarder dollar.

ANNONS

Dessa individer har byggt sina rikedomar genom att erbjuda lån till företag som inte har tillgång till traditionella finansieringskällor.

Guld för 640 miljarder till New York – så gick det till

Guld för 60 miljarder dollar har flyttats till New York sedan november – med stora krav på logistik och säkerhet. Så här gick det till.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Realtid Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

12 dec. 2025
Spela klippet
Realtid Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025

Medelålders män

Privata kreditfonder har blivit en viktig del av finansmarknaden, särskilt när banker har minskat sin utlåning efter finanskrisen 2008.

Blair Jacobson, medchef för europeisk kredit på Ares Management, noterar att privata kreditfonder nu fungerar som de nya bankerna.

Trots sin framgång är denna grupp av finansledare relativt homogen: samtliga är män, de flesta i 50- och 60-årsåldern och många har en bakgrund från prestigefyllda universitet samt erfarenhet från 1980-talets marknad med skräpobligationer.

Deras gemensamma erfarenheter har bidragit till deras förmåga att identifiera och utnyttja möjligheter inom den växande privata kreditmarknaden, konstaterar Bloomberg.

ANNONS

ANNONS

ANNONS

Regeringens förslag om hårdare regler kan slå ut en hel bransch

Lagrådet sågar regeringens förslag längs med fotknölarna. Kreditförmedlare ska inte behöva skaffa banktillstånd för att bedriva verksamhet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Reporter med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader. I grunden journalist, men har över 25 års erfarenhet av att hjälpa olika verksamheter med strategisk kommunikation, innehållsproduktion, PR och marknadsföring. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se.

Joakim K E Johansson
Joakim K E Johansson

Reporter med fokus på näringsliv, ekonomi och internationella marknader. I grunden journalist, men har över 25 års erfarenhet av att hjälpa olika verksamheter med strategisk kommunikation, innehållsproduktion, PR och marknadsföring. Mer om mig finner ni på www.joakimke.se.

ANNONS
ANNONS