13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nortel vände till vinst

administrator
administrator
Uppdaterad: 06 nov. 2007Publicerad: 06 nov. 2007

Ericssons kanadensiska konkurrent Nortel Networks redovisar en nettovinst på 27 miljoner dollar för årets tredje kvartal.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

Motsvarande period förra året gjorde bolaget en förlust på 63 miljoner dollar, 14 cent per aktie.

Försäljningen minskade med 8 procent till 2,7 miljarder dollar samtidigt som orderingången ökade med 2 procent till 2,4 miljarder dollar.

Analytiker hade i genomsnitt väntat sig en vinst på 12 cent per aktie och en försäljning på 2,78 miljarder dollar enligt Reuters sammanställning.

Nortel räknar med en i stort sett oförändrad försäljning under fjärde kvartalet jämfört med samma kvartal 2006. Bolaget väntar sig att rörelsemarginalen hamnar på omkring 10 procent. Under tredje kvartalet uppgick rörelsemarginalen till 5 procent.

Före helåret räknar Nortel med en något lägre försäljning jämfört med 2006.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS