15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Nedåt på Asiens börser

administrator
administrator
Uppdaterad: 29 feb. 2008Publicerad: 29 feb. 2008

Asiens börser föll under fredagens handel.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Hagströmer försvarar miljardärer: "Ska inte ge allmosor"

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026

Åter spökar oron för en USA-recession på Asiens börser, som med få undantag föll under fredagens handel.

I ett tal på torsdagen varnade den amerikanske centralbankschefen Ben Bernanke för att en del banker kan komma att gå omkull till följd av kreditkrisen. Uttalandet pressade ner dollarkursen till ett nytt bottenrekord.

I Tokyo reagerade handlarna genom att sänka Nikkei 225-index med 2,3 procent till 13.603,0. Exportbolag som Sony, som förlorar intäkter på dollarns kräftgång, hörde till förlorarna. Det bredare Topixindex sjönk med 2,1 procent till 1.324,3.

På börsen i Hongkong tyngdes bankjätten HSBC av Bernankes farhågor, och Hang Seng-index hade på morgonen tappat 1,6 procent. Samtidigt i Shanghai var dock Komposit-index upp 1,1 procent. Taiwanbörsen stängde 0,6 procent ner.

Singapores Straits Times-index hade fallit med 2,1 procent och Bombaybörsen i Indien var ner 1,2 procent.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS