Styrelsen i Serneke Group har utsett Michael Berglin till vd och koncernchef.
Michael Berglin ny vd för Serneke Group

Mest läst i kategorin

Ola Serneke blev tvungen att avgå som vd i februari, efter att GP avslöjat hans aktivitet i diskussionsforum på internet under pseudonym. Michael Berglin klev då in i rollen som tillförordnad vd och tillträder sin permanenta roll omgående.
Beslutet kring vd-posten i Serneke Group har föregåtts av en omfattande och grundlig rekryteringsprocess. Styrelsen anser att Michael Berglin är den mest lämpade kandidaten att leda Serneke Group i den förändringsprocess som bolaget nu genomgår. Det framgår av ett pressmeddelande.
Michael Berglin har varit anställd i Serneke sedan 2012 och har tidigare haft rollen som vice vd.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







