04 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Medieuppgifter: Skandia vill sälja dansk verksamhet

Realtid.se
Uppdaterad: 05 feb. 2018Publicerad: 05 feb. 2018

Enligt uppgifter i dansk media vill Skandias svenska ägare sälja den danska verksamheten efter flera tuffa år med dålig avkastning och missade tillväxtmål. Om affären genomförs blir det den tredje svensk-danska pensionsaffären på kort tid.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Uppgifterna kommer från danska Ritzau Finans, som skriver detta på måndag morgon.

Carnegie värderar, enligt uppgifter från Børsen, en försäljning till mellan 1,2 till 1,5 miljarder kronor.

Flera källor i branschen pekar mot Danica Pension som den mest tänkbara köparen, uppger Direkt. Danica är ett dotterbolag till Danske Bank.

Om affären genomförs blir det i så fall den tredje svensk-danska pensionsaffären på kort tid. Så sent som i december såldes SEB Pension i Danmark till Danica. Det totala värdet av den affären uppgick till 6,5 miljarder danska kronor. Samma månad sålde också Nordea 45 procent av Nordea Liv & Pension i Danmark till Norliv. Danska Norliv äger efter affären 70 procent av Nordeas danska pensionsverksamhet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS