Riskkapitalbranschen växer så det knakar men har också fått nidbilden av företagsslaktare. I dag sammanstrålade branschen på ett seminarium med Svenska Riskkapitalföreningen. Realtid.se var där.
Mats Odell stöder riskkapitalisterna


Ämnet är hett, hårt kritiserat den senaste tiden av miljardbelopp som baseras helt utan insyn i utländska skatteparadis. Seminariet har därför dragit till sig ett 40-tal journalister, en fördubblad skara jämfört med förra året.
Riskkapitalbolagen omsätter minst 270 miljarder kronor, det vill säga runt 11 procent av Sveriges BNP. Enligt föreningen ökar arbetstillfällena med nästan 10 procent och den genomsnittliga tillväxten är 23 procent.
Tungviktarna bland riskkapitalbolagen fanns med på seminariet: EQT, Industrikapital och Robert Andreen, grundare och ordförande Nordic Capital.
– Branschen är Sveriges hjältar, sa föreningens vd Tom Berggren.
Huvudtalaren, finansmarknadsminister Mats Odell, ville få hem kapital placerat utomlands.
– Riskkapitalbolag är en växande och viktig del av vår ekonomi. Arbetsmodellen har kommit för att stanna. Det måste gå att tjäna pengar. Vi vill föra en diskussion om vilka förändringar som behöver göras för att fonderna ska flyttas till Sverige, sade han
Svenska Riskkapitalföreningen har gått till regeringen med om offentlig såddfinansiering och så kallade villkorslån.
– Är såddfinansiering alltför riskfylld för riskkapitalisterna? Är det i så fall skattebetalarna som ska stå för risken, undrade han
Seminariets huvudämne var private equity. Det är riskkapitalbolag som enbart investerar i onoterade bolag eller köper hela publika bolag så att de bli avnoterade på börsen. Riskerna är stora men så är vinsterna är också stora. Private equity kritiseras också för att man inte går in i företag i ett tidigare stadium.
Under 2006 ökade private equite-investeringarna med knappt 14 procent till ett sammanlagt värde av 46 miljarder kronor.
Den ledande aktören är EQT med grundare Conni Jonsson. Sedan starten 1995 har bolaget gett sina investerare en årlig avkastning på över 40 procent.
– Vi har skapat fruktansvärt mycket arbeten i Sverige, sa han.
Anklagelser om dolda pengar i skatteparadis avfärdar han helt.
– Vi gömmer ingenting.
Robert Andreen är kallad ”Mr Private equity” I Nordic Capital driver han en grupp equity-fonder som primärt investerar i nordenbaserade företag.
Det handlar om snabba sprinterlopp, där välskötta bolag köps upp, trimmas i organisationen, och på kort tid ge vinst. Sedan går stafettpinnen till nästa köpare. Exit, eller avyttringstiden är mellan 3 till 7 år.
Om riskkapitalbolagen har slagits fast: Förvaltarna extremt överbetalda. Robert Andreen är antagligen den som har blivit mest ansatt.
– Branschen har misslyckats med att nå fram till allmänheten om vilken nytta vi gör för samhället.
Svenska Riskkapitalföreningen har drygt 300 medlemmar. De har ett förvaltat kapital på 290 miljarder kronor och är aktiva ägare i cirka 1.000 onoterade företag i Sverige.



