Realtid

Moskvabörsen fortsatt stängd – försöker stoppa finansiell kollaps

Realtid.se
Uppdaterad: 28 feb. 2022Publicerad: 28 feb. 2022

Efter kraftfulla västerländska sanktioner fortsätter ryska myndigheter att blockera handel med värdepapper, i ett försök att stoppa den finansiella kollapsen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Den ryska börsen har varit stängd sedan i fredags förra veckan och nu har den ryska centralbanken beslutat att hålla Moskvabörsen stängd för handel även på tisdagen . Det skriver DN.no och hänvisar till ett pressmeddelande från den ryska centralbanken.

Både EU, USA och andra västländer har reagerat starkt på den ryska invasionen av Ukraina, och enades på lördagen om att införa ekonomiska sanktioner mot Ryssland, inklusive uteslutning av ett antal ryska banker från det internationella betalningssystemet Swift.

Dessutom har västvärlden meddelat att den ryska centralbankens valutareserv kommer att frysas, och därmed har centralbankens förmåga att försvara rubelns värde försvagats på ett dramatiskt sätt.

På måndagen beslutade den ryska centralbanken att mer än fördubbla sin styrränta till 20 procent, med omedelbar verkan, för att försvara växelkursen.

Realtid_UNHCR.jpg

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

sju
Spela klippet
Realtid TV

Sju bolag äger en tredjedel av svenskarnas kapital

07 dec. 2025
han
Spela klippet
Realtid TV

Han vill stoppa pajkastningen – med svensk teknik

06 dec. 2025
ANNONS
ANNONS