De kommunala asylmottagningarna i Norge går back medan privata bolag gör miljonklipp på flyktingmottagandet.
Lukrativt att driva privata asylmottagningar


Det rapporterar NRK, som fått tillgång till resultaten för de norska asylmottagningarna. Av mottagningarna är 15 kommunala, åtta drivs av hjälporganisationer och 34 är privata.
Medan de kommunala mottagningarna hade ett underskott på 1,8 miljoner, gick hjälporganisationerna drygt en miljon plus och de privata bolagen hade ett överskott på 22,5 miljoner kronor.
Det privata bolaget ”Hero og Link” driver flest asylmottagningar i Norge. Under de senaste fem åren har bolaget haft en omsättning på 1,3 miljarder kronor samt ett överskott före skatt på 85,5 miljoner kronor.
Norsk Folkehjelp driver sex asylmottagningar i landet. Eftersom alla pressas till att driva verksamheten så billigt som möjligt fruktar organisationen att konkurrensen mellan aktörerna på sikt kommer att gå ut över kvalitén.
Arbets- och integrationsdepartementet anser att situationen är försvarbar och säger att det är oproblematiskt att tjäna pengar på driften av asylmottagningar.





