Realtid

Livingstone i krock med Porsche

administrator
administrator
Uppdaterad: 25 feb. 2008Publicerad: 25 feb. 2008

Londons borgmästare Ken Livingstone tar nu upp kampen med Porsche som hotar gå till domstol för att hindra höjningen av Londons trängselskatter.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Lyxbilsjätten Porsche hotar gå till domstol för att stoppa en höjning av Londons miljöstyrande trängselavgifter. Men den brittiska huvudstadens borgmästare Ken Livingstone tar upp den handske som kastats i hans ansikte – och slår tillbaka.

– Borgmästaren kommer att bestrida detta med stor kraft, sade en talesperson för Livingstone på lördagen.

Från och med oktober i år måste de mest bränsleslukande bilarna betala 25 pund (motsvarande drygt 300 kronor) per dag för att få köra i centrala London. Målet är att före 2025 minska koldioxidutsläppen i staden med 60 procent.

Men Porsche hotar alltså med domstol, vilket företaget nu också klargjort i ett brev till borgmästaren. Porsche anser att Livingstones beslut är orättvist, kontraproduktivt och olagligt.

Men detta viftas bort av talespersonen.

– Porsches påstående att det är olagligt för borgmästaren att införa den här policyn är felaktigt.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS