05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Lennart Mauritzson slutar som finanschef på Thule 

Olof Swahnberg
Uppdaterad: 19 aug. 2019Publicerad: 19 aug. 2019

Lennart Mauritzson kommer att sluta som finanschef på Thule Group för att i stället att bli vd på det privatägda familjeföretaget Backahill. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Lennart Mauritzson har sex månaders uppsägningstid och kommer att fortsätta i sin nuvarande roll under uppsägningstiden. 

– Lennart har under sina snart åtta år som finanschef bidragit mycket till företagets goda utveckling och starka finansiella position, genom att bygga upp en stark finansfunktion och ett proaktivt affärsinriktat samarbete, säger Magnus Welander, vd och koncernchef på Thule Group enligt ett pressmeddelande.  

– Jag har personligen uppskattat vårt samarbete mycket under åren, speciellt i samband med företagets omstruktureringen och börsnoteringen av bolaget. 

Nettoomsättningen för det Malmö-baserade bolaget, som är verksamt bland annat inom takräcken och takboxar, uppgick 6,5 miljarder kronor under förra året. 

Thule Group, som börsnoterades 2014, kommer omgående att inleda en process för rekrytering av ny finanschef.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Olof Swahnberg
Olof Swahnberg
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS