06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Lendifys företrädesemission om 300 miljoner kronor övertecknad

Lendify
Nicholas Sundén-Cullberg, vd Lendify. Foto: Lendify
Marlene Sellebraten
Uppdaterad: 30 dec. 2020Publicerad: 30 dec. 2020

Lendify tar in 300 miljoner kronor i en nyligen avslutad och övertecknad företrädesemission. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Lendify tillförs 300 miljoner kronor via en företrädesemission. Kapitalet ska stärka bolagets kapitalbasen. Det framgår av ett pressmeddelande.

– Det stora intresset för emissionen bekräftar Lendifys position som bankutmanare. Med 300 står vi starkt för att möta efterfrågan på socialt hållbara lån och räntesparande. 2020 vann vi för andra året i rad Svenskt Kvalitetsindex utmärkelse Sveriges nöjdaste privatlånekunder och genom data och teknik fortsätter vi förbättra privatekonomin för svenska hushåll, säger Nicholas Sundén-Cullberg, vd Lendify, i en skriftlig kommentar.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Marlene Sellebraten
Marlene Sellebraten
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS