12 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Leif Östling förhörd

administrator
administrator
Uppdaterad: 22 feb. 2011Publicerad: 22 feb. 2011

Lastbilstillverkaren Scanias vd har nu förhörts av statsåklagare Nils-Eric Schultz i utredningen om grovt sanktionsbrott i Irak.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

Östling har inte delgivits misstanke om brott. Men detta ska, enligt Schultz, inte tolkas som att han slipper åtal:

– Nej, för utredningen är inte avslutad. Vi har ett förhör till och vissa andra åtgärder som ska göras. Sedan kommer jag att göra en helhetsbedömning.

Två chefer i AB Volvo har åtalats tidigare.

Scania kan samtidigt komma med ett bud för att sluka konkurrenten MAN i april. Det skriver Frankfurter Allgemeine Zeitung på tisdagen utan att citera några källor, uppger Nyhetsbyrån Six.

MAN ska ha skjutit upp sin årsstämma 8 april för att ta ställning till budet. Efter att nyheten blev känd steg MAN:s aktie på Frankfurtbörsen. Scanias och MAN:s storägare Volkswagen föll däremot.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS