Bain & Company kopplades till härvan som tvingade Jacob Zuma att avgå som president i Sydafrika. Nu står det klart att konsultföretaget drar sig ur landet.
Konsultjätte lämnar Sydafrika efter skandal


Mest läst i kategorin
2022 avslöjades att det globala konsultbolaget Bain & Company hade varit involverat i en stor korruptionsskandal i Sydafrika.
Det ledde till ett beslut om svartlistning och svallvågor som spillde över andra delar av bolagets verksamhet.
Missa inte: Golf och Starlink – Sydafrika skickar fredstrevare till USA. Realtid
Nu står det klart att Bain slutar att erbjuda konsulttjänster i Sydafrika helt och hållet, skriver Financial Times.
Spelade en aktiv roll
Bolaget hade 2015 anlitats för att omstrukturera den sydafrikanska skattemyndigheten, trots att myndigheten redan betraktades som effektiv både nationellt och internationellt.
Resultatet blev att myndigheten snabbt förlorade sin kapacitet och slutligen fick svårt att hantera grundläggande uppgifter.

Problemen kopplades till en korruptionsskandal under den dåvarande presidenten Jacob Zuma, som avgick tre år senare efter ytterligare anklagelser om oegentligheter.
Enligt Zondo-kommissionen, som granskade korruptionen under Zuma-eran, spelade Bain en aktiv roll i händelsen.
Missa inte: Elon Musk tar sikte på sitt hemland Sydafrika. Realtid
Senaste nytt
Svartlistades i tio år
Presidenten själv direkt deltog i planeringen i övertagandet av en statlig myndighet, något som kallas för ”state capture”.
Även om Bain tidigare betalat tillbaka ersättningen från uppdraget och uttryckt ånger över sin roll har bolaget inte lyckats återupprätta sin legitimitet i landet.
Det statliga finansdepartementet beslutade 2022 att svartlista Bain från affärer med staten i tio år.
USA drar in biståndet – ”Massiv kränkning av mänskliga rättigheter”
En överraskande vändning.
Svårare även med privata uppdrag
Samma år blev bolaget även föremål för en treårig avstängning från att delta i brittiska statliga upphandlingar, en sanktion som dock hävdes efter rättsliga åtgärder.
”Det fanns ett stigma förknippat med bolagets förflutna som de inte kunde hantera på ett tillfredsställande sätt. Efter en tid bestämde de sig för att det helt enkelt var för svårt – de skulle inte kunna återupprätta sig som ett konsultföretag med integritet”, säger sydafrikansk källa till FT.
Internt har Bain upplevt ökande svårigheter, inte bara i offentliga upphandlingar utan även i relationer med privata kunder och i rekryteringsarbetet.
Missa inte: AI-expert: Dessa företag kommer att växa snabbt. Realtid
Fått hård kritik i Sydafrika
Nu ska man visserligen ha kvar kontoret i Sydafrika, men bara som ett stöd till den globala verksamheten. Några konsultuppdrag i landet blir det inte.
Bolaget har annars fortsatt att väcka kontrovers i Sydafrika, bland annat genom sitt engagemang i B20, näringslivsgrenen av G20, skriver Business Live.
Kritiken har varit omfattande från bland annat South Africa’s Black Business Council, som uppmanat regeringen att ta avstånd från rapporter producerade av Bain.
Golf och Starlink – Sydafrika skickar fredstrevare till USA
Sydafrika vill reparera relationerna med USA.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.








