Realtid

Klarnas vd redo för notering

Camilla Jonsson
Uppdaterad: 11 apr. 2019Publicerad: 11 apr. 2019

Klarnas vd Sebastian Siemiatkowski öppnar för en notering av betaljätten - men han tror inte att det blir redan i år. 

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Sebastian SiemiatkowskiSebastian
Siemiatkowski

Sebastian Siemiatkowski säger till Reuters att han numera ser fler fördelar än nackdelar med en börsnotering. Han säger inte något om tidpunkt för när Klarna kan bli aktuellt för börsen, men han tror inte att sker under 2019.

”Vi har inte fattat något formellt beslut om att noteras, men Klarna närmar sig en situation där jag tror att vi är mer redo att lista bolaget”, säger Sebastian Siemiatkowski till Reuters.

”Om jag för ett par år sedan tänkte att det var för tidigt och innebar färre fördelar än nackdelar, är min bild nu att bolaget befinner sig i en annan mognadsfas”, säger Sebastian Siemiatkowski till nyhetsbyrån.

Nyligen tog Klarna in omkring 1 miljard kronor i en nyemission. Emissionen värderade hela Klarna till 32 miljarder kronor.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS