14 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Han är tillbaka

administrator
administrator
Uppdaterad: 18 jan. 2008Publicerad: 18 jan. 2008

Försvarsmakten har fått i uppdrag att införa en ny befälsordning där underofficeren gör comeback.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026
Förenade Arabemiraten, foto skyskrapor
Börs & finans

Hit flyttar världens rikaste: detta driver dem på flykt

13 feb. 2026
Börs & finans

AI-oron sprider sig på börsen – nu faller nya sektorer

13 feb. 2026

De ökande utlandsinsatserna ligger bakom behovet.

Försvaret har sedan 1983 en enda gemensam karriärväg för officerare. Men vid årsskiftet blev Försvarshögskolan fullfjädrat akademisk med en treårig utbildning. I takt med försvarets ökade utlandsinsatser uppstår då ett behov av mer praktiskt specialiserade befäl.

Regeringen gav på torsdagen Försvarsmakten uppdraget att börja reformera befälsordningen och föreslå hur en kategori som motsvarar de internationellt vedertagna underofficerarna kan införas. Försvaret kalla preliminärt gruppen för specialistbefäl.

– Vi får två tydliga karriärer, säger Johan Fölstad, chef för planering och utveckling vid personalstaben.

Den ena ska som tidigare producera chefer i staber, som kan sluta som generaler. Den nya ska ge chefer på lägre förbandsnivåer som ska vara mycket kunniga på vapensystem som artilleri eller stridsfordon. De ska främst ha graderna sergeant eller fanjunkare.

– Vi använder våra förband i mycket högre utsträckning än tidigare. Då måste vi bli duktigare. Det krävs lång erfarenhet för att vara gruppbefäl och ta ansvar för sju personer i Afghanistan, exempelvis, säger Fölstad.

Stor hänsyn ska tas till dagens knappt 10.000 yrkesofficerare, säger Fölstad, men tanken är att specialistbefälen på sikt ska omfatta cirka 60 procent av den gruppen, och officerskåren resterande 40 procent.

Reformarbetet ska inledas omedelbart, men den 15 april ska Försvarsmakten lämna underlag till regeringen för beslut om fortsättningen.

ANNONS

Fram till 1972 hade Sverige ett trebefälssystem med underbefäl, underofficerare och officerare. Därefter, tills enbefälssystemet infördes 1983, kallades grupperna regements-, kompani- och plutonsofficerare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS